Öncelikle Dogo Argentino ırkının canavar olduğu ön yargısını unutun. Bu ırk aslında fino lardan bile daha sakindir, Dogo nun agresif olması için kendi bölgesine yabancı birinin girmesi, onun yemeğini alması yada aile bireylerine zarar gelmesi gerekmektedir. Bunun haricinde asla hiçbir insana yada hayvana saldırmaz.

Binlerce yıl önce, kurtlar insanlara sığınmak ve onların ateşlerinde ısınmak için insanlarla yakınlaşmaya başladılar. Bu iki türün de ortak çıkarlara dayalı bir ilişkisi vardı; insanlar hayvanları avlanmada, ailelerini korumada ve yanlarına arkadaşlık etmede kullanıyorlardı. Bu hırçın kurtlar, zamanla daha uysal ve daha evcil hale geldiler, bu sayede de günümüzde köpek olarak bildiğimiz hallerine evrildiler.

Bu süregelen değişim sonucunda, insanlar bazı köpeklerin karakteristik özellikleri ile istenilen özelliklere sahip ırkların arasındaki farkı görebildiler. Üremeden ve doğal mizaçlarından dolayı bazı köpekler avlanmada daha iyidir, diğerleri ise çocukları korumada en iyisidir.

Evcilleştirilmiş köpekler, sahiplerini sürü lideri olarak görürler ve ailelerine karşı etkileyici bir seviyede sadakat gösterirler. Köpekler binlerce yıldır çocuklarla ilgileniyorlar; kraliyet çocuklarını koruyan köpeklerin uzun bir geçmişi bile var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz