Dogo Argentino Eğitimi

Dogo Argentino Eğitimi

15 Haziran 2019 0 Yazar: LaGrandezaDeBlanco

Dogo Argentino, normalde bir av köpeği olarak bilinir ve bu görevde de oldukça iyidirler. Son dönemlerde bekçi köpeği olarakda kullanılmaya başlanılmıştır. Herkesin besleyebileceği her kişiye uygun bir tür değildir. Dogo Argentino’lar iyi birer avcıdırlar ve uzun süre avcı köpeği olarak da kullanılmışlardır. İri yapısına rağmen oldukça kolay eğitilebilir ancak yine de dominant bir eğitmen talep ederler. Kuralları severler ve uygularlar.

Yavruluk dönemlerinde diğer köpek türlerine açıktırlar ve beraber yaşamayı hemen öğrenirler ancak ileriki yaşlarında bu hiç de kolay olmamaktadır. Sosyalliği sevdiklerinden küçük yaşlarda buna alıştırılmalıdırlar. Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Dogo Argentino köpek eğitimi de oldukça önemlidir. Ancak bu türün sayılan özelliklerinin tümünü sergilemesini istiyorsanız iyi bir eğitim kaçınılmazdır. İyi bir eğitmen eşliğinde iyi bir eğitim almaları gerekmektedir. 

Dogo Argentino eğitimi kolaylıkla verildiği için köpek sahipleri tarafından da verilebilir. Ancak köpek sahiplerinin dominant olması gerekir. Söz dinlemeleri, komutlara tepki verip, sorumluluklarını yerine getirebilmeleri için, Dogo Argentino köpekleri otoriter bir şekilde eğitilirler. Eğitim sonucunda, karakterlerinde istenilen değişikliklere ulaşmak oldukça kolaydır.

Yavruların ilk 4 ayı sosyalleşmeleri açısından büyük önem taşır. Bu kritik dönemde yavru erişkin olduğunda günlük yaşamanın parçası olacak insanlar, nesneler ve çevre ile dikkatle sosyalleştirilmelidir. Amaç yavru köpeklerin nötr ya da kötü değil, tamamen pozitif deneyimler yaşamalarıdır. Yavrunun tepkileri yakından incelenerek not alınmalı ve iletişimin yavru tarafından pozitif algılanması için ödüller kullanılmalıdır. Aşağıda bu süreci takip edebileceğiniz bir kontrol listesi var.