Dogo Argentino’nun Karakteri

Dogo Argentino’nun Karakteri

15 Haziran 2019 0 Yazar: LaGrandezaDeBlanco

Hiçbir Irk insanoğulu’nun mükemmel köpeği ortaya koyma tutkusunu Dogo Argentino kadar iyi temsil etmez. Dogo Argentino, dünyadaki en popüler köpek ırklarından biridir. Arjantin Mastiff olarak da bilinir, Arjantin’de geliştirilen büyük, beyaz, kaslı bir köpektir.

  • Sert görünümüne rağmen, Dogo Argentino kucaklanmayı sever.
  • Dogo Argentino geniş kafatasına, büyük kafaya, atletik, kaslı gövdeye ve düşük sert kuyrukuna sahiptir.
  • Hiç bir köpeğiniz olmadıysa, bir Dogo Argentino size göre değildir.
  • Dogo Argentino genellikle askeri ve polis köpeği, arama kurtarma köpeği, rehber köpek ve bir terapi köpeği olarak kullanılır.
  • Dogo Argentino, 4 ila 8 yavru doğuruyor
  • Ortalama ömrü 10 ila 12 yıl arasındadır.
  • Dogo Argentino’nun kısa, pürüzsüz, saf beyaz bir postu var. Bazı köpeklerin kulağına yakın koyu renkli yamaları vardır.
  • Ailesiyle zaman geçirmeyi severler

Tıpkı insanlar gibi hiçbir köpek saldırgan olarak doğmaz, sonradan bilinçsiz sahipler ve hatalı davranışlar neticesinde agresiflik gösteren köpekler vardır ve bu tip köpekler her ırkda olabilir fakat rehabilite edilebilir ve bu davranışlarından kurtulabilirler.

Tüm köpek ırkları kendi alanlarında istenmeyen diğer hayvanlara veya art niyetli insanlara agresif davranış gösterebilirler. Bu içgüdüsel olarak bölgelerini koruma isteğidir. Ataları kurtlarda olduğu gibi kendi aralarında bir liderlik çekişmesi her zaman vardır.

Tarih boyunca insanlar köpekleri kendilerini, arazilerini ve hayvanlarını korumak için yetiştirmişlerdir ve hiçbir ırk insanlara saldırması için üretilmemiş aksine insanlara karşı agresiflik gösteren köpekler üretilmemiştir.

Kendi evini koruyan bir köpeğe görevini yaptığı ve hırsızı veya başka bir hayvanı ısırdı diye suçlanamaz sadece ona verdiğimiz görevi yerine getirmiştir. Tıpkı sürüye saldıran kurdu etkisiz hale getiren çoban köpekleri gibi vazifesini yapmıştır.

Güçlü ve dengeli bu ırk eğitime yatkındır ve mutlaka sahibi ile ileri itaat eğitimi almalıdır.

Dogo Argentinolarda Domuz avı için yetiştirilmiştir. Tarih boyunca çiftçilerin ekinlerine ve tarlalarına ciddi zararlar veren domuz ile mücadele edilmesinde insanoğluna yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Güçlü bir ırk istenmesinin sebebi boyut olarak çok iri ve güçlü bir hayvan olan domuz ile mücadele edebilmesi içindir.

Tüm gün domuz avı yapan bir dogo eve döndüğünde bir terierden farksız ve zararsızdır.