Çiğ Beslenme (BARF)

Çiğ Beslenme (BARF)

18 Temmuz 2019 0 Yazar: LaGrandezaDeBlanco

BARF ;

Biyolojik olarak uygun çiğ gıdalar anlamına gelmektedir ve genelde evde hazırlanan, çiğ et içerikli tariflerden oluşur. Bazı köpek sahipleri köpeklerinin sadece çiğ gıda tüketmeleri gerektiğini düşünür ve bundan dolayı mamalarını evde kendileri hazırlar. Bir köpek mamasının, 30 u aşkın besini, dengeli olarak içermesi gerektiğini düşünecek olursak, köpek sahiplerinin bu formülü hazırlamaları pek kolay olmayacaktır.  BARF diyetinin, hiçbir besin eksiği olmadan hazırlanması için, köpek maması konusunda nitelikli bir beslenme uzmanına danışılması gerekir, aksi takdirde köpeğiniz için son derece zararlı olabilir. Kedinize, profesyonel firmalarca üretilmiş tam ve dengeli bir pişmiş mama vermek çok daha güvenli ve uygundur.

  • Köpekler, protein ve yağ gibi temel besin ihtiyaçlarını et ve kemiklerden sağlamaktadırlar. Karbonhidrat ise köpekler için önemli bir rol oynamaz. Çünkü “Karbonhidratlar” yazısında da bahsettiğimiz gibi köpekler beslenmelerinde karbonhidrat olmadan da yaşayabilmektedir. Hücreler için ihtiyaç duyulan karbonhidratı aminoasitlerden sentezleyebilirler.

 

  • Barf diyetinin dostlarımıza saymakla bitmeyecek pek çok yararı vardır. Ancak yararları olduğu gibi zararları da olabilir. Barf diyetinde et çiğ olarak verildiği için saklama koşullarına ve alınan yerlere çok dikkat edilmelidir. Barf diyetinde çiğ etten geçebilecek virüsler ve bakteriler olduğu öngörülmekte; veterinerler gibi bazı kesimler tarafından önerilmemektedir.

 

  •   E-coli, salmonella gibi mikroplar çiğ ette görülebilecek risklerdendir ancak bu mikroplar kuru mamalarda da ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla titiz ve dikkat edilen bir barf diyetinde bu zararlar en aza indirgenmektedir. Barf diyetinde olduğu gibi kuru mamalarda da bu risk bulunmaktadır.

 

  • Barf diyetinde tahıl olmadığı için köpeklerde meydana gelen alerjik reaksiyonlar da en aza indirgenmektedir. İçeriğinde tahıl bulunan mamalara bakacak olursanız %20 – %30 gibi et oranları bulunmaktadır. Etten çok soya, tahıl gibi gereksiz ve köpekler için zararlı ürünler bulunmaktadır. Ayrıca yiyecekler piştiğinde besin değerlerinin de düştüğü bilinmektedir.

 

  • Barf diyeti, kuru mamaya göre pahalı olabilir ancak küçük dostunuz için hem lezzet olarak hem de zengin besin değerleri olarak köpeğinize maksimum düzeyde yarar sağlayacak bir beslenme şeklidir. Barf diyetinin kuru mamalardan dolayı oluşan tartar, ağız kokusu gibi problemleri de yok ettiği bilinir.

 

  • Barf diyeti; sakatat, löp et, meyve, sebze, yumurta, karkas ve iç organlar gibi besinlerden oluşmaktadır. Miktarı ise köpeğinizin enerjisine göre değişkenlik göstermektedir ancak ortalama olarak köpeklerinizin ağırlığının %2’si olacak şekilde bu oranı öğünlere bölebilirsiniz.

 

  • Barf diyetine uygun olarak kuru mama firmaları tahılsız kuru mamaları çıkartmışlardır. Eğer barf ile beslemek hem maddi hem de zaman açısından sıkıntı yaratıyorsa tahılsız kuru mamalar da tavsiye edilebilir.