Deri Problemli (Mantar)

0
352

Neden olur?

Köpeklerde mantar enfeksiyonu kontak yolla veya bulaşık malzemelerle meydana gelir. Hastalığın oluşumunda genel durumundaki bozukluk, ithal edilmiş yavrunun olması, bir takım başka enfeksiyonları geçirmiş ve zayıf düşmüş olması, özellikle mantar etkeni bulaşmış tarak, makas ve fırçalarla bulaşabilmektedir bu da birden fazla köpeği olanlar için kontamine kaynağıdır.

Ayrıca, hormon tedavileri ve stres, zayıflık, beslenme bozuklukları ciddi şekilde faktördür ve köpeklerde mantar hastalığı tedaviden sonra 6-7 ay içinde nüks edebilir.

Belirtiler

Hastalık etkeni dış ortama son derece dayanıklıdır. Klinik tablo kimilerinde çok şiddetli olurken kimi köpeklerde  çok hafif olarak seyretmektedir. Bölgelerde pullanma ve yanığı görülebilmektedir. Mantar, köpeklerde pek çok değişik klinik belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu göz önünde bulundurulmalıdır. Lezyonlar; baş, boyun, kulak dipleri, patiler ve vücudun muhtelif yerlerine yerleşebilir.

Mantar enfeksiyonu çok genç veya yaşlı köpeklerde, barınaklarda, pet shoplarda, hayvan otellerinde daha yoğun oranda görülmektedir. Dökülme, sınırları belirgin ve lokal odaklar şeklindedir ve odaklar çoğu zaman dairesel bir görüntü oluştururlar. Zamanla tüysüz alanlar genişler ve birbirleriyle birleşir. Kaşıntı ve kızarıklık görülebilecek diğer bulgulardandır ve hastalık genellikle hızlı yayılma eğilimindedir.

Mantar köpeklerde ile ilgili görsel sonucu

-Kaşıntı ve kızarıklık mevcuttur. Kaşıntı değişken olabilir.

-Kıllarda dökülme meydana gelebilir. Kıllarda kırılma, kepeklenme görülebilir.

-1 cm yarı çaplı büyüklükten, bir el ayası büyüklüğüne varan oranlarda lezyonlar yapabilir.

– Köpeklerde tırnaklarda kuruma dökülme, kulak içi enfeksiyonları, kabuklanmalar görülür. Nadirde olsa vücutta hem mantar hem uyuz etkenleri aynı anda görülebilir. Bu tür durumlarda tedavide tek yönlü seçimler yanlış olabilir.

Ne yapacaksınız?

Mantar hastalığı en yoğun olarak görülen deri rahatsızlığı olarak karşımıza çıkar. Ayrıca mantar hastalığı  köpeklerde piyoderma, bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıklar, uyuz, yoğun ve yanlış şampuanlarla yıkamalarda aşırı kepeklenme, enjeksiyon sonrası bölgesel tüy dökülmesi ile, pire ısırıkları, deride kıl gelişimi sırasında akıntıların oluşması, yalama dermatitisi, neoplazmalarla karışabilmektedir. Klinik vakalarda hemen pire tedavisi yapılması gerekmektedir. Ayrıca tüylerin ise elektri süpürgeyle vakumla alınması faydalıdır. Tedavi sırasında mantarlı köpeklerin hareket alanları tek bir odayla sınırlandırılmasında yarar vardır.

Ama en önemlisi, böyle bir şüpheniz olduğunda veteriner hekime başvurmalısınız.

Tedavi

Köpek mantarı tedaviye inatçı bir mantar türüdür ancak imkansız değildir. Veteriner hekiminizin seçeceği uygun kremler veya tabletlerle tedavi sürdürülür. Gerekirse kılların kesimi ve dezenfeksiyon yapılır. İnatçılık gösteren vakaalarda  aşı kullanılabilir.

Köpeklerde mantar hastalığı tedavi sırasında hasta olanlar diğerlerinden ayrılmalıdır aksi taktirde onlara’da geçebilir.

– Köpek mantar hastalığında kesinlikle kortizon kullanılmamalı bu mantarlı lezyonları artırmaktadır.

– Çevre dezenfeksiyonu yapılmalıdır.

– Traş özellikle mantar etkeninin bulunduğu alanların etrafı traş yapılır.

– Hızlı yayılan mantar tiplerinde ilaçlı şampuanlarla yıkama yapılmalıdır ve  bu konuda kesinlikle veteriner hekiminize danışınız miktar ve süre kiloya göre hesaplanmalıdır zehirlenme olabilir.

– Tedaviler 4-8 hafta boyunca devam edilmelidir mantarlı köpeğin bulunduğu ortamlar 15 günde bir dezenfekte edilir.

Ve unutulmamalıdır ki; trikofiti enfeksiyona yapısı müsait olan insanlara da bulaşabilir.Sağlıklı ciltlere bulaşması daha zordur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz