Köpeğim Orjinal mi?

Köpeğim Orjinal mi?

18 Temmuz 2019 0 Yazar: LaGrandezaDeBlanco

Yavru köpek alırken ırkından nasıl emin olabiliriz?

Yavru köpek almadan önce ırk özelliklerini mutlaka araştırmak gerekir. Köpeğin ırkına uygun dış görünüşü ve karakterinin olması elbette bize bir fikir verecektir. Ama bir profesyonele danışmak her zaman daha doğrudur.

Köpeğiniz ne kadar safkan?

Safkan kelimesi, Irkının katışıksız özelliklerini taşıyan demektir.

Anne ve babası belli olan köpekler hekim kontrolünde olduğundan problem yoktur. Ancak  köpek alacağınız zaman sizi yanıltmaya çalışanlar olabilir. Dolayısıyla yetkiliden köpeğin secere belgelerini istemenizde fayda var.

Secere, aldığınız köpeğin daha önceki ailesini kuşak kuşak gösteren, onların özellikleri ve ırkları hakkında bilgi veren belgedir. Bu tamamıyla yasal bir belgedir ve bize aldığımız köpeğin hangi anne babadan geldiğini gösterir.

Secerenin üzerinde bulunan numaranın, köpeğinizin çipinde veya kulağında bulunan numara ile aynı olması gerekir. Bu sayede aldığımız köpeğin sertifikasının gerçek olduğundan emin olabiliriz.

Pahalı köpek mutlaka safkan değildir

Bir yavru köpeğin pahalı olması ırk özelliklerini daha iyi taşıdığı anlamına gelmez. Tabii bazı ırklar daha pahalıdır ancak bunun nedeni, o ırkın yarışmalarda veya dünya çapında bazı ödüllere sahip olmasıdır.