Köpeklerde Raşitizm

0
267

Köpeklerde Raşitizm;

Köpeklerin kemik gelişiminde yetersizlik oluşması hastalığıdır.

HASTALIĞIN OLUŞMASININ BAŞLICA SEBEBİ ÖZELLİKLE BÜYÜME DÖNEMİNDE KALSİYUM, FOSFOR VE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDEN DOLAYI KEMİK YAPISININ YETERSİZ GELİŞİMİDİR.

Köpeklerde raşitizm hastalığı görülme nedenleri nelerdir?

Hastalığın düzelmesi için kalsiyum, fosfor ve D vitamininin birbirlerinin etkisini destekleyen, işlevini artıran bir mekanizma ile çalışır, herhangi biri eksik olursa kemik gelişiminde aksamaya neden olabilir.

Köpeklerde raşitizm hastalığının oluşum mekanizması nasıldır?
Kemiklerde kalsiyumun aktif hale gelebilmesi için D vitamini etkisiyle paratrioid hormonuna ihtiyacı vardır. D vitamininin eksikliği halinde paratiroid hormon kalsiyumun kemiklere yerleşmesini sağlayamaz ve vücut sıvılarında kalsiyum düzeyi artar bu durumda özellikle büyüme döneminde demineralizasyona sebep olur. Fosfor ve kalsiyum kemiklerin sertleşmesi için birlikte çalışır. ve aralarındaki oranın dengeli olması gerekmektedir. Denge yoksa gelişme olumsuz olarak etkilenir.

Kalsiyumun fazla alınırsa kanda artan miktarın düzenlenmesi için kemiklerdeki fosfor iyonları geri alınır ve kalsiyumla birleşerek vücuttan atılır. Fosfor fazla alınırsa bu seferde kemiklere kalsiyum alınarak benzer olay gerçekleşir. Her iki durumda sağlık ve düzenli gelişim için sakıncalıdır.

D vitamininin ise kalsiyumun bağırsaklardan emilimini, kalsiyum ve fosforun vücutta tutulmasını ve kemik dokuya geçişini sağlamaktır. Eksikliği halinde ise kemik gelişiminde yavaşlamalar olacağından raşitizmin şekillenmesine neden olur.

Köpeğin raşitizm olduğu nasıl anlaşılır?
Kemik yapısının şeklinin bozulması, eğrilmesi ve özellikle uzun kemiklerdeki eğrilikler, omurganın eğriliği, belde deformasyon gibi bulgularda öncelikli olarak raşitizm den şüphelenilmelidir.

Parapleji (arka bacakların felci)
Genç köpeklerde dışkılamada güçlük ve idrarda azalma görülebilir.
Kemiklerde oluşan ağrıya bağlı olarak uzun süre yatma ve yürümekten kaçınma.
Kemik uçlarında kıkırdak dokusunda büyüme görülmesi.
Taş, toprak vb. maddeler yemesi gözlemlenebilmektedir.
Tüylerde karışıklık ve matlaşma görülmesi.
Kemiklerin elle muayenesinde ağrı hissinin görülmesi
Raşitizm olan köpeklerin tedavisi mümkün müdür?
Köpek dostlarımızda hastalığın ilerleme durumuna göre tedavi süreçleride değişebilmektedir. Çok geç kalınırsa herhangi bir tedavi işe yaramaz. Bu nedenle acil olarak tedaviye başlanılması gereklidir. İlerlemiş durumlarda köpek dostlarınızın kemiklerinin zayıflaması sonucu kolayca şekillenen kırıklar yada kalıcı kemik eğrilikleri görülebilmektedir. Parapleji (arka ayaklarda felç), büyümede gecikme yada geri kalma da görülebilir.

Köpeklerde raşitizm tedavisi nasıl olmalıdır?
Kalsiyum, fosfor ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır
Yavru köpeklerin güneş ışığını yeterli miktarda görmesi sağlanmalıdır. (Özellikle saat 12 ile 3 arasında)
Tedavide uygulanan D vitamininin veteriner hekimin yada konuya hakim birisinin kontrolünde uygulanması çok önemlidir. Tek seferde aşırı miktarda uygulanan D vitamininin böbrek yetmezliğine hatta zehirlenme sonucu köpeğin ölümüne neden olabileceği unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz