Onlar Bizim Dostlarımız

Onlar Bizim Dostlarımız

18 Temmuz 2019 0 Yazar: LaGrandezaDeBlanco

İnsanlardaki kadar gelişkin olmasa da dostlarımızın ego sahibi olduklarını unutmayın. Bu doğal egonun kıskançlığa yol açabileceğini de… Özellikle güçlü köpek sahibi olan aileler, evcil hayvanının davranış yapısını “mizaç testi” yaptırarak anlayabilir.

MİZAÇ TESTİ NEDİR?

Köpeklerde kıskançlık, Köpeğin böyle bir davranışta bulunup bulunmayacağını önceden kestirmek hayvan sahibi için kolay değil. Ve bu hareketler çoğu ırkta baş gösterebilir.

Ama uygulanan mizaç testleri ile hayvanın davranış yapısı güvenilir ölçüde belirlenebilir. Bu testlerle köpeklerin çocuklara ve insanlara tepkileri, sokağa çıkarılıp çıkarılamayacağı hatta evde bakılıp bakılamayacağı konusunda fikir edinilebilir.

Bazı ülkelerde zorunlu hale getirilmiştir. Örneğin: Almanya’nın NRW eyaletinde, “tehlikeli köpekler” listesine giren tüm köpekler bu testten geçmek zorunda kaldıklarında çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı. “Tehlikeli” köpeklerin %95’i, bu testi başarıyla geçti. Yani, bir tehlike arz etmedikleri anlaşıldı.

Kıskançlıktan saldıran, Yorkshire Terrier gibi küçük ırk köpekleri herkes bilir. fakat tehlikeli olarak adlandırılmıyorlar.

“Köpeğin saldırgan ya da dengesiz olmasının suçu çok büyük oranda hayvan sahibine ait olduğu halde, kabak köpeğin başında patlıyor ve aslında kusursuz bir ilişki kurulması hiç de zor olmayan hayvanlar bilinçsiz hayvan sahiplerince sokağa atılıyor. ‘Hayvan bu, ne yapacağı belli olmaz, güvenilmez’ lafı, köpeğin dünyasından habersiz olan insanlara aittir.

Önemli olan nasıl davranacağını bilmek ve önlemi elden bırakmamaktır.”