Bağlı Olduğumuz Kurumlar

Fédération Cynologique Internationale, Dünya Köpek Örgütü’dür. Her  biri kendi soy ağacını düzenleyen ve kendi hakemlerini eğiten 95 üye ve sözleşmeli ortak (ülke başına bir üye) içermektedir.
FCI, soyağacı ve hakemleri tüm FCI üyeleri tarafından karşılıklı olarak tanınmasını sağlar.

FCI, 349 cinsi tanır Her biri belirli bir ülkenin mülküdür. Irkların ‘sahibi’ ülkeleri, FCI’nın Standartları ve Bilimsel Komisyonları ile işbirliği içinde, bu ırkların standardını (ideal türün ayrıntılı tanımı) yazmaktadır. Standartların çevirisi, güncellenmesi ve yayınlanması FCI tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu standartlar, FCI üye ülkelerinde düzenlenen gösterilerde hakemler için değil aynı zamanda en iyi kalitede köpek üretme girişimlerinde yetiştiriciler için referanstır.

Her üye ülke uluslararası uyum gösterileri , çalışma / av denemeleri ve testleri, Çeviklik ve itaat yarışmaları, yarışlar, ders verme, sürü sürüsü denemeleri düzenlemektedir . Sonuçlar, işlendikleri ve onaylandıkları FCI ofisine gönderilir. Bir köpek ödül belirli sayıda verilmiştir, bu uygun olup   için başlığı Uluslararası Güzellik, gösterisinde, Çalışma, Güzellik ve Çalışma, Agility, İtaat, Race, Güzellik ve Performans veya Gütme Champion . Bu başlıklar FCI tarafından onaylanmıştır.

——————————————————————————————

Türkiye’de 2006 yılında kurulan Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu ( KIF ) merkezi Belçika’da olan Tüm Dünyadaki Köpek Irklarının Ülkeler adına kayıt altına alınması ve kayıtlı ırkların soy kütük belgelerinin uluslararası geçerliliğini, köpek ırklarının gelişimi için, bilimsel ve yönetsel organizasyonların düzenleyicisi olan FCI’ a (Fédération Cynologique Internationale) 09 Haziran 2015 tarihinden itibaren yarı üyesi olarak kabul edilmiş, 6 Kasım 2017 tarihinde ise 68 oy kullanan ülkenin 64 tanesinin oyunu alarak ki, bu FCI tarihinde bir rekor ve ilktir, FCI tam üyesi haline gelmiştir.  KIF, ülkemizi Dünya içinde Kinoloji ve köpek ırkları ile ilgili temsil etme yetkisine sahip tek organizasyondur.

FCI (Fédération Cynologique Internationale) Dünya Köpek Irkları ve Köpekle İlgili Konuların Organizasyonudur. Her ülkeden bir tane olmak üzere 98 üyesi ve/veya anlaşmalı ortağı vardır ve bunların her biri kendi soy kütüklerini tutar, ait oldukları ülkede üretilen köpekler için kendi soy kütüğü belgelerini düzenler ve kendi hakemlerini yetiştirirler. FCI soy kütüğü belgeleri ile hakemlerin üyesi ülkelerde karşılıklı olarak tanınmaları ve kabul görmelerini sağlar.

Federasyonumuzun amacı, tüzüğümüzün 4.ncü maddesinde belirtildiği gibi, ülkemize ait köpek ırklarının (Kangal, Akbaş, Aksaray Malaklısı, Kars Köpeği, Türk Kopoyları, Sultan Tazısı ve başkalarını içermektedir. ) uluslararası platformda ülkemiz adına tescil edilmesinin sağlanması, FCI’ca kabul edilmiş diğer köpek ırklarına mensup köpeklerin FCI (Fédération Cynologique Internationale) üyesi kurumlarca tüm dünyada uygulanmakta olan üretim kriterleri ile üretimlerinin yapılmasını sağlamak ve kayıt altına almaktır.

Kayıt altına alınan köpeklere düzenlenen Soy Kütük Belgeleri (Şecere) üzerinde yazan bilgiler Dünya ‘da FCI üyesi 98 ülke ve FCI anlaşmalı 3 ülkede (Amerikan Kennel Club (AKC), Canadian Kennel Club (CKC) ve İngiliz Kennel Club (KC)) doğruluğu kabul görmektedir.

Sonuç olarak Üretici-yetiştirici ve köpek sahiplerinin sorumluluklarının yerleştirilesi ile ülkemizde sokak köpeği kavramın da zaman içinde ortadan kalkacağını bilmekteyiz.

Şu anda Federasyonumuza üye Irk Derneği sayısı 27’ye ulaşmış ve üye sayımız her gün yeni kurulan ve Federasyonumuza üye olmak için başvuruda bulunan yeni dernekler ile artmaktadır.

Federasyonumuz kuruluşundan itibaren soy kütüğü uygulamasına temel teşkil eden Kayıt Organizasyonları, üretim faaliyetlerinin kontrolü açısından gerekli olan ırk standartları değerlendirme organizasyonları ve ırk standartları uygunluk yarışmalarını, seminerleri, dernek ve köpek severlerden gelen talepler üzerine yurdun bir çok yerinde programlı olarak düzenlenmektedir.

Bu yoğun çalışma ile KIF Soy Kütüğü’ne kaydedilen köpeklerin sayısı her gün hızla artmakta ve ayrıca yerli ırkların gerçek, yozlaşma olmamış durumları ile FCI nezdinde ülkemiz adına kaydedilmelerini sağlamak için gerekli olan ırk standardı hazırlanması ve gen haritası tespit çalışmaları Kangal Çoban Köpeği ve Akbaş Çoban Köpeği Irkları için başlatılmış, Kangal Çoban Köpeği Irkı ile standart belirlenmiş, ilgili çalışmalar tamamlanmıştır.