Köpeklerde Soyağacı Sertifikası Nedir? (ŞECERE)

Soyağacı, bir köpek ya da kedi gibi bir evcil hayvanın, kökeninin saf olduğunu kanıtlayan belirli bir ırka ait olduğunu belgelemek için resmi bir kuruluş tarafından verilen bir belgedir.

Bununla birlikte, insanların yüzyıllardır bir seçim yöntemi olarak hayvanların soyağacını dikkate aldığını ve bazı hayvan türlerinin yetiştirilmesinde safkan olduğunu garanti eden bir belge olarak kullanıldığını bilmelisiniz.

Yirminci yüzyılın başından itibaren soyağacı tıp ve genetik mühendisliği alanlarında da gen analizlerinde de uygulanmaya başladı.

Bir soyağacı grafiği, aile nesillerindeki soy türlerini göstermek için semboller kullanan bir diyagramdır. En az 3 veya 4 nesil içerir, ancak izi sürülebilen nesil daha fazla olmalıdır.

Bir soyağacında kullanılan temel semboller şunlardır:

Sadece ataları bilinen hayvanlar böyle bir belgeye hak kazanırlar. Köpeğin sahibi en az üç yeni neslin kaydını yaptırdıktan sonra (bu türlere göre değişir) hayvanlar saf sayılabilir.

Ülkemizde doğan bir bebeğin şecereli olması için; Ataları bilinen anne babasının federasyona (KIF) kayıtlı olması gerekmektedir.