Irk Genel Bilgiler

Irk Genel Bilgiler

image34

Irk Özellikleri

Dogolar insanlara karşı cana yakınlığı ve düşkünlüğü ile bilinmektedir. Dogo Argentino’nun eğitimi genellikle kolaydır fakat kararlı ve otoriter bir eğitmene ihtiyaç duyarlar. İyi bir eğitimle mükemmel bir aile arkadaşı olabilirler. Güçlü ve kararlı yapısı nedeniyle bilinçsiz ellerde uygun olmayan amaçlarla kullanılabilirler.

Bu ırk av güdüsü nedeniyle diğer hayvanlara karşı agresfi olabilir ama hayvanlarla erken sosyalleştirme ile bu sorun çözülebilir. Yapısına uygun bir yaşam tarzı ve gücünden olumlu sonuçlar için faydalanabilecek potansi­yeli olduğundan Dogolar tüm dünyada hızla popüler hale gelmiş ve geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır. Dogolar devasa boyutlarda olmayan istenilen oranlar içerisinde normal Molossion türünde mezoformik ve makrotaliktir. Çok fazla gevşek olmayan deri altı dokusu ve kısa tüylü postunun altındaki güçlü iskelet yapısı ve belirgin kaslarıyla dikkati çeken dengeli ve çevik bir bedene sahiptir.

Yavaş, dengeli ve yere sağlam basan yürüyüşünün yanında çok hızlı tepki verebileceği unutulmamalıdır. Sevimli doğasıyla ve çarpıcı beyazlığıyla fiziksel Özellikleri onu gerçek bir sporcuya dönüştürür.

Tüyler ; Dogoların düz kısa sade bir yapıda olan tüylerinin ortalama uzunluğu 1.5 ila 2 cmdir. Farklı iklimlere göre çeşitli yoğunlukta ve kalınlıkta olabilir. Tropikal iklimlerde derisi seyrek ve incedir. Soğuk iklim­ler de ise derisi biraz daha kalın ve yoğun olabilmektedir.

Rengi ; Postu tamamen beyazdır. Yama sadece kafasının 10 undan daha fazlasını kaplamayacak şekilde gözlerden birinin etrafında siyah veya koyu renkte tek bir parça seklinde olabilir.

Kafatası ; Masif ve yuvarlaktır. Kafanın yuvarlak şekli, çeşitli farklı kaslar tarafından oluşturulmaktadır.

Burun ; Kafatası ile aynı uzunluktadır.Kafa şekli yandan bakıldığında güçlü kaslar tarafından oluşturulmuş yuvarlak bir yapıya sahiptir.Burun ucuna doğru hafifçe yukarı doğru bir kavis vardır.Diğer bir deyişle dogo argentino köpek kafası benzeri kafa ve av köpeği burnu benzeri bir kafa yapısına sahiptir.

Gözler ; Koyu veya badem renklidir. Ağır göz kapakları vardır. Göz etrafındaki pigmentasyon siyah veya renksizdir. Gözler arası mesafe düzgün olmalıdır ve köpeğe canlı, zeki aynı zamanda sert bir bakış kazandırmalıdır.

Boyun ; Güçlü ve kavisli olmalı fakat kesinlikle zarif olmalıdır. Boyundaki deri kalın ve bulldog ve mastiflerdeki gibi buruşuk olmalıdır, bull terrierlerdeki gibi gergin ve düz olmamalıdır.

Çene ; Çene düzgün orantılı ve geniş dişlerle güçlü olmalıdır. Önemli bir özellik bütün dişlerin birbirine benzemesi ve düzgün bir dizilim göstermesidir. Köpekte her iki çenede de diş kaybı veya benzeri bir defekt bulunmamalıdır. Önemli bir özellik de 4 adet köpek dişinin belirgin derecede büyük ve av yaparken mükemmel bir şekilde üst üste kapanmasıdır.

Vücut Şekli

Belkemiği ; Ön tarafta yüksek olmalı, arakaya doğru alçalmalı, ve kalçalarda hafifçe kavislenmelidir ve ciddi derecede kaslıdır.

Ön Bacaklar ; Düz ve kalın olmalıdır, kısa ve sıkı parmaklara sahip olmalıdır.

Arka Bacaklar ; Ciddi derecede kaslı ve köşelidir. Ayaklar sıkı olmalıdır ve kurt tırnağı olmamalıdır.

Kuyruk ; Kalın ve uzun olmalıdır. Doğal halinde aşağı sarkıktır. Aksiyon anında kuyruk yukarı kalkar ve devamlı sağa sola salınım yapar.

Ağırlık: 40-50 kilo  /  Cidago: 60-68 cm

Dogo argentino büyük avların köpeğidir. Standartların altındaki değerler köpeği ava çok daha az uygun hale getirmektedir. Erkeksi görünümlü bir dişi veya 60 cm altındaki bir dişi diskalifiye edilmelidir.

Ciddi Hatalar

Zayıf kemik yapısı ve kas gelişimi (zayıflık)
Az pigmente burun.
Aşırı sarkık dudaklar.
Küçük, zayıf veya çürümüş dişler Eksik diş yapısı
Doğuştan sağlık nedeniyle sonradan çekilmiş ve belgelenmiş dişler hariç)
Aşırı derecede açık renkli gözler, entropryon ,ektropiyori-
Arka ayakların aşırı duruş bozukluğu (dışa veya içe açılanma).
Türüne özgü olmayan yürüyüş ve hareket
Yavru Dogoların aşırı deri pigmentasyonu (beneklenme)
Tutarsız ve değişken huy

Diskalifiye Hatalar

Düz kaburga
Saldırganlık
Pigmentasyonsuz burun (tamamen ya da tamamına yakın pembe burun)

Çenenin belirgin önde veya geride kapanıyor olması
Renkli göz (mavi göz gibi)
Sağırlık
Aşırı uzun tüy
Kafa hariç gövdede renkli yada koyu pafta
Kafada birden fazla pafta olması
Omuz yüksekliğinin min 60 cm altı veya max 68 cm üstü olması