Irk Tarihi

Irk Tarihi

Irk Tarihi

Dogo Argentino çeviklik, güç ve cesaret amacıyla çeşitli ırkların birleşiminden meydana gelen kökeni İsminden de anlaşıldığı gibi Arjantin’e dayanan bir köpek ırkı. Son 50 yılda dünya genelinde gittikçe artan popülerliğini farklı ırkların özeliklerini bünyesinde toplamasının yanı sıra göze hoş gelen beyaz, sade ve kısa tüy yapısına da borçlu­dur.

Dogo Argentino kökeni 1920’lerin sonunda Arjantin’e kadar uzanmaktadır. Dogo Argentino Argentin­ean Mastiff olarak da bilinmektedir.

Antonio ve Aguslin Notes Martinez kardeşler tarafından 19201 li yıllarda ilk çalışmaları yapılmış ve geliştirilmiştir. İlk standardı 1920″de yazmıştır.

Günümüzde kabul edilmiş standardı İse o döneme göre çok az farklarla hemen hemen aynıdır. Dogo Argentino ırkı kökenini çeşitli köpek ırklarının karışımından almaktadır. Bu yeni ırkın teme­linde şu anda nesli tükenmiş olan güçlü, cesur, dayanıklı Cordoba Köpeği vardır. Mükemmel bir ırk arayışında olan Dr. Martinez bu ırkı Bull Terrier. Boxer. Pointer. İrlanda Kurt Tazısı. İspanyol Mastifi. Danua. Dogue de Bordeaux. Pirene Mastifi ve Bulldog gibi ırkları melezleyerek elde etmiştir.

Bu her bir ırk yeni oluşan Dogo Argentino’ya cesaret, kararlılık, renk. güç gibi özellikler eklemiştir.

image33