MicroÇip Nedir?

MicroÇip Nedir?

HER YIL DÜNYA GENELİNDE KAYIP OLAN 1 MİLYON KÖPEK MİKROÇİP SAYESİNDE EVİNE GERİ DÖNEBİLİYOR…

Köpeklere takılan mikroçipler yaklaşık bir pirinç tanesi yüksekliğindedir ve pasif mikroçip olarak tanımlanır. Yani sadece içinde bilgi saklıdır, herhangi bir güç kaynağına gerek duymaz. İçinde bir radyo vericisi bulunan mikroçiplerin ömrü yaklaşık 25 yıldır ve bu da istisnai durumlar hariç çoğu köpeğin ömründen daha uzundur, mikroçip köpeğe bir kez takılır ve hayatı boyunca aynı çipi taşır.

Köpekler için üretilen ve bir pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipler veteriner hekimlerce köpeklerin deri altına yerleştirilir. Bu işlem köpeklere herhangi bir acı vermez. Köpeğin deri altına yerleştirilen çipin çıkma, kaybolma gibi riskleri yoktur.

Köpek dostunuzun tasmasına ismini ve telefonunuzu yazabilirsiniz ancak bu tasmanın kaybolması ya da kötü niyetli kişilerce çıkarılması durumunda hiç bir işe yaramaz. Oysa mikroçip asla kaybolmaz ve köpeğinizi biri bulup veteriner hekime götürdüğünde hekim çip kontrolü yaparsa köpek dostunuzun adına, bilgilerine ve tabi ki size kolayca ulaşarak kavuşmanızı sağlayabilir ki bu bile tek başına büyük bir faydadır ve köpeklere çip taktırmak için geçerli bir sebeptir.

Köpek mikroçipi ile ilgili en sık düşülen yanılgı çip takılı köpeğin takip edilebileceğinin düşünülmesidir. Ancak çipler takip etmeye olanak tanımaz. Köpeklerin takip edilebilmesini sağlayan GPS ile çalışan tasmalar vardır ama çip köpeğin nerede olduğunu göstermez. Çipin işlevi köpeğin kimliğini yanında taşıması olarak tanımlanabilir.

Köpek mikroçiplerinin işe yaraması tabi ki bizlere bağlıdır. Bir köpekteki mikroçipi ancak veteriner hekimler okuyucu ile kontrol edebilir. Bu nedenle sokakta kaybolduğunu, kaçtığını düşündüğümüz bir köpek bulduğumuzda yapmamız gereken ilk şey köpeği veterinere götürmek ve çipi olup olmadığını kontrol ettirmektir. Unutmayın, bunu yapmadığınız takdirde bir köpeğin ailesine kavuşmasını engelliyor olabilirsiniz.

Eğer Köpeğiniz MikroÇipli değilse Derneğimizden temin edebilirsiniz

MikroÇip Sorgulamak için aşağıdaki formu doldurunuz.